Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
Reklam
Batıtrakyalının “POMAK MIYIZ TÜRK MÜYÜZ” ikilemi.
Batıtrakyada Kimliğinden utanmak zorunda bırakılan Pomaklar Eğer insanlar kendi kimliğini inkâr ederse, içinden geldiği çevreye ihanet ederse ve egemen zihniyetine hizmet ederse, hiçbir sorun yok. Hatta “efendilerine hizmet eden köleler”i önemli yerlere getirmek stratejik açıdan çok daha yararlı... Bunu kamusal ve sosyal alanın her yerinde yaşıyoruz.

facebook-paylas
Tarih: 30-11--0001 00:00
Batıtrakyalının “POMAK MIYIZ TÜRK MÜYÜZ” ikilemi.

Rizelinin “LAZ MIYIZ TÜRK MÜYÜZ” ikilemine, Batıtrakyalının “POMAK MIYIZ TÜRK MÜYÜZ” ikilemi

 Özellikle Batıtrakyada, Pomak  olmaktan utanacak bir kimlik ortaya  çıktı. Kendilerine Yunanlı diyorlar,  Bulgar diyorlar, Türk diyorlar. Pomak  kimliğini savunmanın ve vurgulamanın  utanç konusu olduğunu  düşünüyorlar... 

 Neden?
 Bir Pomak ayrımcılığı dönemi yaşıyoruz. Ve bu merkez medyadan pompalanıyor. Ait olunan Pomak milliyeti aşağılamaya yönelik davranış, tavır ve sözlere karşı tepki ortaya çıkar. İnsanın bu tepkisi, belki de özünde, milliyetinden çok, kendisinin insan olarak aşağılanmasına, ' ötekileştirilmesine' karşıdır..

Çocukluğumda bir gün babama sordum: “Baba, biz Pomak mıyız, Türk müyüz?” Babamın bana yanıtı: “Hayır oğlum, biz Çingeneyiz.”
 
Çocukluğumda bir gün babama sordum: “Baba, biz Pomak mıyız, Türk müyüz?” Babamın bana yanıtı: “Bak oğlum. Türk yetkili karşısında Türküz. Yunan yetkili karşısında Yunanız. Bulgar yetkili karşısında Bulgarız. Kendi aramızda Pomakız.”
Çocukluğumda bir gün babama sordum: “Baba, biz Pomak mıyız, Türk müyüz?” Babamın bana yanıtı: “Bak oğlum, deden Türktü, ninen Pomak. Dolayısıyla biz Pomak Türkleriyiz. Daha doğrusu Türk Pomaklarıyız.”
Çocukluğumda bir gün babama sordum: “Baba, biz Müslüman mıyız, Türk müyüz?” Babamın bana yanıtı: “Elhamdülillah Türküz.”
İbram Onsunoğlu 16.5.2016, Azınlıkça sitesinden alıntıdır.HABER VİDEOSU

Kaynak: internet

Editör: Pomak Ajans

Bu haber 125107 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI