Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
Reklam
Rodopların arka yüzündeki dağ köylerinde bambaşka bir yaşam var
Pek çok kişinin göremediği o bambaşka yaşam çok zor. Yol yok , iz yok , su yok , elektrik yok . Hele hele kış mevsimi ulaşmak imkansız . Yoksulluk nedeniyle köylerden kente göç var.

facebook-paylas
Tarih: 02-07-2015 16:30
Rodopların arka yüzündeki dağ köylerinde bambaşka bir yaşam var

Yöre insanı Pomaklar  sadece ormancılık ve hayvancılık ile geçimi sağlıyor ..

Rodopların yoksul dağ köyünde insan nasıl yaşar ? yalınmı , yalnızmı ? neyi düşler , neyi arzular , kimi görürür ,  kimi tanır ,  büyük hayeller nasıl kurar ? Denizi nasıl bilir , yalan söylemeyi bilirmi , bir kalbi parçalamayı , bir dalı kırmayı ?  Eksikmidir bir yanı , fazlamıdır ? Suya para vermemiştir ısınmayada , günlük gazate okumamıştır belki hayatı boyunca .  Sanırım ırmakları bilir ,  okyanusları değil , hamsiyi bilmez alabalıkları bilir .

Yüzü kızarır konuşurken insanla ,  hep bir yeri ağrır ! hayatı boyunca içtiği en çok belki bir aspirindir . Pek çoğu doktor yüzü bile görmeden gider . Hep birilerini yollarlar gurbete .. Giden bir daha gelmez. Kışlar, yazlar, güzler ,baharlar geçer,  ıssızlaşır yollar, evler, dere kıyıları, .  Bacalar tütmez olur , evler insan sıcaklığından uzak buzlu karlara döner . Önce ot , sonra diken ,  sonra göçük sonra yıkık viran evler kalır

 Yalnızlık bile korkar yalnızlığından  . Az  zaman sonra bir yoksul  Pomak dağ köyü daha  artık yoktur.  Belki sesler ,sesler yankılanır vadilerde , kimsenin duymadığı .

Kaynak : Hayrabolulu  Salim . Yayinlanmasi icin Pomak ajans sitesine gönderilen bir mesaj .

Bizi  Facede sosyal Medyada Takip edin.Pomaklar hakkinda her seyden an itibari ile  Haberiniz olsun

 
Bu haber 2524 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI