Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
Reklam
Türkiyeye vize uygulaması ağırlaştırılıyor
Ege adalarında Türkiyeli turiste kolay vize uygulamasına son verildi. Doğu Ege adalarındaki limanlarda vize verme uygulamasının sona ereceği duyuruldu

facebook-paylas
Tarih: 08-02-2017 23:05
Türkiyeye vize uygulaması ağırlaştırılıyor

Yunanistan’a ait Doğu Ege adalarındaki limanlarda vize verme uygulaması sona eriyor.

Azınlıkça tarafından yapılan habere göre Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos Doğu Ege adalarındaki milletvekillerine gönderdiği mektupta “Avrupa Komisyonunun, Doğu Ege adalarının limanlarında Avrupa dışındaki ülkelerin vatandaşlarına kolay vize verilmesini kabul etmediğini” duyurdu.

Adalarda kolay vize uygulaması, özellikle de Ege adası sakinlerinin çabaları sonrası son yıllarda hayata geçirilmiş ve binlerce Türkiyeli turistin Yunanistan’ın Ege’deki adalarına daha kolay gelmesine yol açmıştı.

Böylece özellikle Türkiyeli turistler Türkiye’deki yetkili Yunan Konsolosluklarına başvurmak yerine birçok bürokratik işlemden kurtularak ziyaret ettikleri adaların limanlarında kolay şekilde günlük vize alabiliyorlardı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Katrugalos yaptığı açıklamada “Dışişleri Bakanlığının ısrarlı çabalarına ve müdahalelerine rağmen bu kararın alındığını” kaydederken “Gerek Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Timmermans’a, gerekse de Avrupa Göç Komiseri Avramopulos ve Göç ve İçişleri Genel Müdürü Ruete’ye baskı yaptıklarını ancak yine de olumsuz kararın alındığını” kaydetti.

Katrugalos ayrıca “Avrupa Komisyonunun bu kararının olumsuz etkilerinin önüne geçilebilmesi için Türkiye’deki Yunan konsolosluklarına personel takviyesi yapıldığını, böylece vize talep eden Türk vatandaşlarına yönelik işlemlerin iyileştirilmesini ve kolaylaştırılmasını sağlamayı hedeflediklerini” ifade etti. ­
Kaynak: internet derleme

Editör: Pomak Ajans

Bu haber 17129 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
Reklam
YUKARI